Modele stołów spawalniczych i szlifierskich


Trudny wybór stołów spawalniczych i szlifierskich

Tak jak w kuchni czy biurze spawacz też potrzebuje stół. Z wyjątkiem przypadków, gdy element spawany ma wymiar pół hali, w której pracuje.

Spawacz może mieć przy stole odciąg dymów spawalniczych, aby chronić swoje zdrowie, ale jeżeli wykonuje także prace szlifierskie to warto pomyśleć o stole odciągowym - spawalniczo szlifierskim. Z tego powodu, że ramię nie zassie pyłów szlifierskich, zwłaszcza tej frakcji ciężkiej. W dodatku praca szlifierką, pokrywa pyłem wszystko wokół. Jak temu zapobiec?

Sensowny stół szlifierski skutecznie ograniczy zapylenie miejsca pracy, pod warunkiem, który brzmi:

 • 1. Stół ma odciąg dolny -minimum, i tylny. Zasysanie pyłów odbywa się poprzez blat roboczy i ścianę tylną. Cięższe pyły zgrubne lądują w szufladzie na pył, z której łatwo je usunąć.
 • 2. Stół jest ograniczony bokami- zwykle parawany boczne, albo jeszcze lepiej dźwiękochłonne, metalowe ruchome ścianki boczne. Nawet jak element szlifowany jest większy niż stół, to można otworzyć taki bok, aby zmieścić element. Albo też położyć między lamele parawanu, zawieszonego także na ruchomych bokach stołu.
 • 3. Stół jest podłączony do odpylacza, którego wydajność dopasowana jest do potrzeb stołu czy całej linii stołów.

Najczęściej mamy produkowane seryjnie następujące typy:

 1. 1. Stół odciągowy prosty ze stabilnej konstrukcji metalowej wytrzymuje spore ciężary. Jest dostępny w wymiarach:
  Szerokość do wyboru: 600 / 900 / 1200mm, wysokość 800mm, głębokość 635mm
 2. 2. Stół odciągowy szlifiersko-spawalniczy. Cała powierzchnia rusztu i cała powierzchnia ściany tylnej zasysa powstające dymy i pyły. Ruchome ścianki boczne z izolacją akustyczną. Najlepszy możliwy wybór.
  Jest dostępny w wymiarach:
  Szerokość do wyboru: 1010/1360/1510/2010 , wysokości 1700mm, głębokość 1060mm.
 3. 3. Stół odciągowy szlifiersko-spawalniczy z oświetleniem – nowość producenta TEKA, który możesz kupić u nas. Zwykle oświetlenie sufitowe na warsztacie spawacz sam sobie zasłania, a tak dobrze widzi co robi. Pani z BHP się ucieszy.
TEKA stół z oświetleniem

Stół odciągowy szlifiersko-spawalniczy z oświetleniem

Stół szlifierski z osłonami ruchomymi

Stół szlifierski z osłonami ruchymymi

Stoł szkolny TAVOLEX do cięcia gazowego

STÓŁ szkolny TAVOLEX do cięcia gazowego

Stół odciągowy do cięcia plazmowego

Stół odciągowy do cięcia plazmowego

Stół do szlifowania z lamelami

Stół do szlifowania z lamelami

Profimaster odciag spawalniczy z 1 ramieniem

Profimaster odciag spawalniczy z 1 ramieniem

Przejezdny stół spawalniczy

TEKA przejezdny stół spawalniczy

Jeżeli podczas spawania, dodatkowo jest lekkie szlifowanie, z bardzo małą ilością pyłu, to wystarczą niewielkie stoły odciągowe, mające jednak spory ruszt roboczy a filtry znajdują się pod nim. Zajmują mało miejsca a efekt świetny.

Osobną sprawą są spawalnicze stoły szkolne, nie mają własnego odciągu, bo bardziej przypominają ławy szkolne i takie tez ich zadanie edukacyjne. Uczeń ma wystarczająca miejsca a dodatkowo stół szkoleniowy może być ze stojakiem do mocowania przyrządu spawalniczego. Jeżeli nie ma centralnego odciągu dymów spawalniczych, to przy stole może stać Profimaster z ramieniem odciągowym albo nawet 2 ramionami do dwóch stołów.

Jeżeli chodzi o stół do cięcia ręcznego mamy w wersji edukacyjnej oraz przemysłowej.

Zupełnie inna sprawa jest przy cięciu plazmą na bardzo dużych stołach, kilkumetrowych, ale to inny rodzaj stołów niż tutaj omawiane. Dla przykładu oferta do pobrania, niezobowiązująca ani nas ani Was.

Podłączenie odpylacza do stołu odciagowego